İrlanda’da Yaz Okulu Fırsatlarıİrlanda’da Yaz Okulu Fırsatları

İrlanda, Avrupa’nın kuzeybatısında bulunan bir ülkedir. 4,6 milyon nüfusa sahip olan İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. Kültürel yapısı, doğal güzellikleri, sıcakkanlı insan profili ve kaliteli eğitim yapısı ile son yıllarda daha çok dikkat çeken İrlanda, Türkiye ve dünyanın birçok yerinden yabancı öğrenci akınına uğramaktadır. Dünyanın en sıcakkanlı insanların yaşadığı İrlanda, anadili ve eğitim dili İngilizce olan bir ülkedir. Birbirinden başarılı yaz okulları ile de dikkat çekmekte olan İrlanda, özellikle yazları binlerce öğrenciyi misafir etmektedir. Türkiye’ye yakın olması sebebiyle Türk öğrenciler tarafından da sıklıkla tercih edilen İrlanda, yaz dönemlerinde gelen misafir öğrencilere, günlük hayatlarında diğer insanlar ile anlaşmayı sağlayabilecekleri kadar İngilizce öğretmeyi amaçlamaktadır. Birbirinden kaliteli yaz okullarının ve dil kurslarının yer aldığı İrlanda’da dil eğitim almak için yapmanız gerekenler ve başvuru için gerekli olan şartlar nelerdir sizin için paylaşıyoruz.

Yaz Okullarının Yapısı

Okulların tatile girmesi ile birlikte İrlanda’da yaz okulu kayıtları başlamaktadır. Kayıt tarihleri okuldan okula göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle 12 ile 18 yaş grubu arasındaki öğrencileri kapsayan yaz okulları, 18 ve 21 yaş grubundaki kişiler için de farklı şartlarda eğitim verebilmektedir. Fakat yaz okulları için genellikle 12-18 yaş grubundaki öğrenciler kayıt yaptırabilmektedir. İrlanda’da yaz okullarının amacı, hedef yaştaki öğrenci gruplarına İngilizce öğretmek ve yabancı dil eğitiminin yanı sıra sosyal anlamda da aktif olmalarını sağlayacak aktivitelere katılımlarını sağlamaktır. İngilizce eğitimi okuma, yazma ve konuşma üzerine yapılmaktadır. Hem eğiten hem de sosyalleşmeye büyük katkıda bulunan yaz okulları, paket programlar hazırlayarak bu programlara uygun şekilde eğitim sürecini sürdürmektedir. Paket programların kapsamış oldukları arasında İngilizce dil eğitimi, havaalanı transferleri, aktivite programları ve tam pansiyon konaklama olarak belirlenmektedir. Yaz okullarında 15 ile 20 saat arasında İngilizce eğitimi verilmektedir. Bu dersler saat 09.00 gibi başlamakta ve öğle saatlerine kadar da devam etmektedir. Öğle saatlerine kadar dil eğitimi veren okullar, öğleden sonra uygulamış oldukları aktivite programlarına öğrencileri dahil etmektedir. Bu aktiviteler, okulun belirlemiş olduğu aktivite liderleri eşliğinde yapılmaktadır. Bu aktivitelere katılım zorunlu tutulmamaktadır ancak su sporları, basketbol ve benzeri sporlarında içerisinde yer almış olduğu bu aktiviteler, çocukların beden gelişimini de desteklemektedir. Aktiviteler arasında yalnızca sportif faaliyetler değil, gezi ve eğlence faaliyetleri de yer almaktadır. Şehrin ve ülkenin tarihi yapısını ve kültürel özelliklerini yakından öğretmeyi amaçlayan kültürel aktiviteler, çocukların farklı kültürde yeni insanlar tanımasını ve bilgi darcıklarını da büyük oranda genişletmesini sağlamaktadır. Yaz okullarının tamamında bu paket programlar uygulanmakta ve öğrencilerin çok yönlü bir eğitim süreci yaşamalarını sağlamaktadır. Yaz okullarının kayıt tarihleri her yıl yeniden belirlenmektedir fakat Haziran ve Eylül ayları arasında eğitimler tamamlanmaktadır. Eğitim süresinin tamamlanmasının ardından öğrencilere uluslar arası geçerliliği olan sertifikalar verilmektedir.

İrlanda’da Yaz Okuluna Başvuru Şartları

İrlanda’da yaz okuluna başvuru şartları arasında öğrencilerin 12 ile 18 yaş aralığında olması yer almaktadır. Daha üst yaş grubu öğrenciler için dil okulları mevcuttur. Öğrencilere İngilizceyi okuma, yazma ve konuşma becerisini kısa süre içinde kazandırmayın amaçlayan yaz okullarına başvuru için online ya da bir dil okulu vasıtası ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Ya da eğitim programları düzenleyen firmalar tarafından da başvuru süreciniz sizin için kolaylaştırılmaktadır.

Yaz Okulu İçin Vize Prosedürü

İrlanda, öğrenciler için vize almayı oldukça kolaylaştırmaktadır. Son yıllarda dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi misafir eden İrlanda, Türkiye’den giden öğrencileri de son zamanlarda sıkça misafir etmektedir. Yaz okulu için fazlaca talep alan İrlanda, öğrenciler için vize almayı kolaylaştırmanın yanı sıra vize süresi boyunca öğrencilerin konforunu sağlamak için üst düzey bir çaba harcamaktadır. Yaz okulu için kolaylıkla alabileceğiniz vizenin 3 ay sonra geçerliliğini tamamen yitirdiğini bilmeniz de önemlidir. Vize süresi bittiğinde ülkeden çıkışınızı yapmanız gerekecektir. Yaz okulu için vize, 12-18 yaş grubu arasındaki öğrencilere kolaylıkla verilmektedir.

İrlanda’da Yaz Okuluna Gitmenin Avantajları

İrlanda’da yaz okuluna gitmek, öğrencilere büyük avantajlar sağlamaktadır. Farklı kültürde ve doğal güzellikleri ile ön planda olan İrlanda, aktivitelerin bolluğu sebebiyle de avantaj sağlamaktadır. Öğrencilerin konaklama süresi boyunca bütün giderlerinin karşılanıyor olması ve aile yanında konaklama seçeneğinin bulunması da İrlanda’da yaz okuluna gitmenin avantajları arasındadır. Aile yanında çok daha rahat edebilecek olan öğrenciler, bu sayede farklı bir kültüre ait bütün unsurları çok daha yakından görme avantajına da sahip olmaktadır. Ayrıca Türk öğrenciler için bir diğer avantaj da çok fazla Türk öğrenci ile burada karşılaşılmıyor olmasıdır. Bu sayede yabancı dil öğrenme süreci daha da hızlanmakta ve bir kültür tam olarak katıksızca keşfedilebilmektedir.

Yaz Okulunda Konaklama Seçenekleri

İrlanda’da yaz okuluna katılan öğrencilerin iki farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bunlar tam zamanlı aile yanı konaklaması ve öğrenci yurtlarında konaklama şeklinde olmaktadır. İrlanda, insan yapısı itibariyle oldukça sıcakkanlı insanların yaşadığı bir ülkedir. En sıcakkanlı insanlar sıralamasında iki kez ilk sırayı alan İrlanda, bu anlamda öğrenciler açısından da oldukça avantajlı bir ülkedir. İrlandalı aileler tarafından büyük bir mutlulukla misafir edilen yaz okulu öğrencileri, kendi yaş grubundaki İrlandalı çocuklar ile yaşama fırsatı bulmakta ve bu sayede de çok daha hızlı bir şekilde İngilizceyi öğrenebilmektedir. Bunun yanı sıra İrlandalı ailelerinin kültür yapısını da daha yakından görme fırsatı da elde etmektedir. Bunun yanı sıra öğrenci yurtlarında konaklama imkânı da bulunmaktadır. Yaz okullarında öğrenci yurtlarında 3 ve 5 kişilik oda seçenekleri bulunmaktadır. Farklı kültürlere sahip olan çocukların yurtta birlikte konaklaması, çocukların İngilizceye çok daha kısa süre içinde adapte olmasını da sağlamaktadır. Yaz okulu için gelen öğrenciler havaalanı transferi sayesinde konaklayacakları alanlara kadar bırakılmaktadır. Eğitim sonlandıktan sonra da yine havalimanı transferi ile öğrenciler ülkelerine dönmek üzere havalimanına bırakılmaktadır.

İrlanda Yaz Okulu Fiyatları

İrlanda, üniversite ve yüksek lisans eğitimlerinin yanı sıra dil kursları ve yaz okulları için de oldukça sık tercih edilmektedir. Anadili İngilizce olan bu ülke, diğer İngilizce eğitim veren ülkelere oranla yaz okulunda çok daha uygun fiyatları önünüze koymaktadır. İrlanda’da yaz okulu fiyatları, 1500 Euro ile 6500 Euro arasında değişmektedir. Bu fiyatı belirleyen şey ise konaklama tipi ve kursun süresidir. Yaz okulları, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 hafta olmak üzere değişim göstermektedir. Tercih edeceğiniz kurs süresi, fiyatı belirleyen unsurlar arasındadır.

Yaz Okullarındaki Aktiviteler

Yaz okulları hem dil eğitimi veren, hem de arta kalan zamanlarda öğrencilerin eğlenmesi için birçok aktivite planlayan okullardır. Öğrenciler isterlerse 2 hafta kurs, kalan zamanlarda da aktivite yapmayı tercih edebilirler. İrlanda yaz okullarında yapılan aktiviteler başlıca şu şekildedir:

 - Şehir Gezisi

 - Voleybol

 - Basketbol

 - Futbol

 - Badminton

 - Tenis

 - Dans Partisi

 - Film Gecesi

 - Karaoke Geceleri

 - Bilgi Yarışması

 - Moda Gösterileri

 - İrlanda Gecesi

 - El Sanatları Çalışmaları

 - Yetenek Gösterileri

 

Geri dön

Detaylı bilgi için telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.