Macaristan'da Üniversite OkumakYurtdışında Üniversite Eğitimi İçim Macaristan'a Gitmek

Neden yurtdışında eğitim önemlidir?

Hergün yeni bie şeylerin keşfedildiği, yaşanılan hayatın hızla geliştiği ve değiştiği bir dünyada yaşıyoruz. Teknoloji o kadar gelişti ki herhangi bir ülkenin herhangi bir şehrindeki insanlar hakkında bilgi sabihi olunabiliyor. Böyle bir dünyada yaşarken hem çağı yakalayabilmek hem de kişisel olarak yeni insanlar ve ortamlar hakkında daha girişken daha yapıcı olabilmek için yaşanılan ülke sınırlarına çıkılmalı. Anayurttan çıkıp başka bir ülkeye gitmek başlı başına bir eğitimdir. Kişi hem sosyal çevresini genişletir ve sosyal becerilerini ilerletir hem kendi ülkesi dışındaki bir ülkenin eğitim sistemini görür ve bilgi sahibi olur hem de konfor alanından çıkmış biri olarak karşısına çıkan zorluklarla tek başına mücadele eder. Bütün bunlar Eğitim sonrasında kendisine daha özgüvenli ve dışarıya karşı açık bireylerin topluma kazandırılmış olması demek olur. 

Asıl büyük katkısı ile dil gelişimidir. Şu anda dünya nüfusunun neredeyse tamamı İngilizce'nin en temel cümlelerini biliyor ve anlıyor. Ama artık istenen bu dile tamamen hakim olmanın yanında başka diller de bilmek. Gidilen üniversitenin eğitim dili İngilizce olsa dahi eğer anadili İngilizce olmayan bir yere gidilirse, zaman içerisinde o ülkenin dili de öğrenilir. Çünkü dil en iyi içinde yaşayarak, günlük hayatta sürekli konuşarak öğrenilir. 

Tüm bu nedenler ve daha fazlası eğitim hayatının bir döneminde yurtdışında okumayı cazip ve mantıklı kılıyor. Bütün pozitif etkilerin kişilerde görülebilmesi için en verimli dönem üniversite dönemi gibi görünüyor. Çünkü insanlar üniversiteye başlarken artık çocukluktan tamamen çıkmış ve geleceği hakkında ciddi ciddi düşünmeye başlama aşamasına gelmiş oluyorlar.

Peki hangi ülkeler seçilmeli?

Bu soruya birçok değişkene göre farklı yanıtlar verilebilir. Bu yazıda için ise ülke olarak Macaristan'da okumayı seçmenin nedeni ve nasılı üzerinde durulacaktır.

Macaristan nerededir ve nasıl bir ülkedir?

Macaristan, Orta Avrupa'da bulunan ve Türkiye'ye göre oldukça küçük yüzölçümüne sahip bir ülkedir. Komşu ülkeleri de Macaristan gibi küçüktür; bu ülkeler Romanya, Slovenya, Ukrayna, Sırbistan, Hırvatistan ve Avusturya'dır. Konumu gereği bu ülkelerin ortasında kalır ve gezmeyi sevenler için ülkelere geçiş kolaydır. Denize kıyısı olmaması nedeni ile iklimi karasal iklimdir ama birçok Avrupa ülkesine göre daha sıcaktır.

Resmi dil Macarca'dır ancak eğitim dili İngilizce olan üniversiteleri vardır. Tarihi açıdan oldukça zengin bir ülkedir. Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde bulunan ülkenin başkenti olan Budapeşte hem tarih hem de doğa severlerin gezi adreslerindendir. Tarih ve kültürel açıdan kökl bir birikime sahip olduğu için bu küçük ülkede keşfedilecek bir sürü şey bulunabilir. Avrupa Birliği'ne 2004 yılında katılan ülkenin bu tarihten sonra hayat standartları ve ekonomik gelişimi hızla arttı.

Hala kendi para birimi olan Macar forintini kullanan ülkede 1 Macar forinti 0,015 Türk lirasına denk gelir. Yani hayat Türkiye'dekinden ve Avrupa'nın genelinden daha ucuzdur. 

Geniş tarih ve kültür birikimi ile insan canlısı bu ülkede yaşamak ve eğitim almak birçok açıdan fırsattır. Ayrıca ülkenin dört bir yanında her mevsim olan festivalleriyle oldukça da eğlencelidir.

Ülkenin yaşam ve iş koşulları nasıldır?

Avrupa'nın gelişmiş diğer ülkelerine göre ekonomisi zayıf kalıyor olabilir ama kendine yeten bir durumda. Para birimi eurodan farklı olduğu ve daha ucuz olduğu için alınan maaşlar günlük hayatı idame ettirmek için yeterli.

İnsanları genel olarak açık sözlü ve belli bir samimiyet seviyesinden sonra sıcakkanlılar. Budapeşte gibi büyük şehirler dışındaki küçük kentlerinde ülkenin örf ve adetleri daha net görülebilir. Geleneklerine bağlılar. Dört mevsimi Türkiye gibi geçişleriyle birlikte net yaşadığı için halk pazarlarında ve marketlerde ürün çeşitliliği fazla, yiyecek bulmada çok sıkıntı yaşanmaz.

Oldukça çevreci bir ülke olan Macaristan'da hemen hemen her şey geri dönüştürülüyor ya da tekrar kullanım için bağışanıyor. Özellikle çevre sorunlarının sıkça baş gösterdiği bu yüzyılda küçük ölçekli bir ülke olarak bu kadar dikkatli olmaları şevk verici.

Ülkedeki eğitim seviyesi ne durumda?

Eğitim seviyesi birçok Avrupa ülkesine göre yüksek olan ülke, yabancı öğrenciler tarafından sıkça tercih ediliyor. Bünyesinden Nobel ödülü kazanan bilim insanları, yazar ve sanatçılar çıkarmış bir ülkedir. 

Macaristan'daki yabancı öğrenci programları nelerdir?

Öncelikle, bir Avrupa ülkesi olduğu için ülkedeki üniversitelerden alınan diplomaların YÖK denkliği bulunuyor. Yani oradan alınan diploma ile Türkiye'de ve diğer Avrupa ülkelerinde çalışılabilir. Yine de gidilen üniversitelerden alınan diplomanın denkliği ve denklik koşulları kontrol edilmelidir çünkü bazı bölümler ve üniversiteler için ön koşul olabilir.

Üniversitelerin yabancı öğrenci kabulü için uyguladıkları bir sınav yok. Lise diploması ve not dökümü ile üniversitelere başvurulabilir. Başvurulmak istenen üniversitelerin sitelerine girip 'International Office' kısmından detyalı bilgi almak ve anlaşılmayan konular için üniversite ile birebir iletişime geçmek çok yarar sağlar. 

Bunun dışında Türkiye'de lisans eğitimine başladıktan sonra Erasmus, Mevlana gibi değişim programları ile de bu ülkedeki üniversitelere dönemlik ya da bir yıllık olarak gidilebilir.

Ülkenin en iyi üniversiteleri nelerdir?

1-) Peç Üniversitesi

Ülkenin en eski ve en köklü üniversitesi olan bu okul adını aldığı Peç şehrinde bulunur. Özellikle tıp alanında dünyanın öncü üniversiteleri arasındadır.

2-) IBS (International Business School) Üniversitesi

Başkent Budapeşte'de yer alan okul uluslarası ilişkiler, işletme, ekonomi gibi bölümlerde kaliteli eğitim verir. En büyük avantajı ise bu okuldan mezun olan öğrenciler Buckingham Üniversitesi'nden diploma alabilme şansına sahip olurlar. 

3-) Budapeşte Teknoloji Üniversitesi

Yine başkent Budapeşte'de bulunan bu okul nobel ödülü kazanmış akamisyenler mezun etmiştir. Avrupa'da kaliteli bir mühendislik eğitimi veren okullardandır.

4-) Debrecen Üniversitesi

Debrecen isimli şehirde bulunan bu üniversite hem mühendislik hem sanat hem de sosyal bilimler alanında bölümlere sahip olmasıyla geniş seçenekler sunar. 

5-) Cornivus Üniversitesi

Yine başkent Budapeşte'de bulunan bir diğer okul olan Cornivus Üniversitesi, özellikle finans alanında dünya markaları arasındadır. Ayrıca eğitim binaları yüksek teknolojik donanımlara sahiptir.

Neden başka bir ülke değil de Macaristan?

Yukarıda bahsedilen üniversiteler ve her birinin belirli alanlarda verdiği kaliteli eğitimler seçenek olarak çeşitli ve sadece bu kadarla sınırlı bir liste değil. Bu okullar ülkede bulunan en iyi beş okul. Listenin geri kalanı araştırıldığında görülen şey ülkedeki hiçbir okula kötü denemeyeceği. Bu başlı başına bir avantaj.

Liseden sonra herhangi bir sınav istemeden lise diploması ile başvurulabiliyor olması zaten sınav stresi yaşamamak demek. Üniversite eğitimi 3 ile 4 yıl arasında değişiyor ve kişinin dil seviyesine göre İngilizce hazırlık okunabiliyor. Ayrıca konuşma dili Macarca olduğu için fazladan bir dil öğrenilmeye başlanıyor. Yabancı dil bilmenin hayatın her alanında avantaj olduğu bu çağda böyle bir imkan paha biçilemez. 

Öğrencilerin eğlenmesine olanak sağlayan geniş festival programıyla da cezbedici. Ayrıca tarihi ve kültürel birikimi ülkeyi gezip görmeyi cazip kılıyor. Komşusu olduğu diğer Avrupa ülkelerine yakınlığı ile de kısa tren veya otobğs yolculukları ile bu komşu ülkelere geçilip gezilebilir.

Peki ya masraflar?

Para biriminden ve karşılığından bahsedilmişti.Türkiye'den uçak biletleri dönemlere göre değişmekle birlikte başka ülkelere nazaran daha uygun. Ayrıca yeme-içme-konaklama Avrupa standartlarına göre düşük maliyetli. Yani masraflar Türkiye'de ödenecek tutarlar ile hemen hemen aynı oluyor hesaplanınca. Yurt ve öğrenci evleri olanakları mevcut genellkle.

Kısacası hem nispeten ucuz hem de kaliteli bir eğitim ve sosyal çevre ile resmen yeni öğrenci adaylarına göz kırpıyor. 

 

Detaylı bilgi için telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.