Azerbaycan'da Üniversite HakkındaAzerbaycan'da Üniversite Hakkında

Kardeş ülkemiz Azerbaycan hakkında birçok şey duymuşuzdur; fakat üniversite eğitimi noktasında duyduklarımız -bizce tuhaf bir şekilde- eksik kalmıştır. Bugün Azerbaycan'ın üniversite eğitimi hakkında konuşup bu önemli açığı kapatmayı planlıyoruz! Eğer siz de hem Sovyet sisteminin kalite ve güçlerini koruyup hem de Avrupa'ya entegre olmuş bir ülkede kaliteli bir üniversite eğitimi almak istiyorsanız bu içerik size yardımcı olacak demektir!

Azerbaycan: Genel bilgiler, yaşam ve iş koşulları

2016 nüfus sayımı ile 10 milyonun biraz altında nüfusa ve 86,600 km² yüzölçümü ile Azerbaycan birçok Avrupa ülkesinden daha yüksek nüfuslu olmakla beraber boğucu derecede yüksek bir nüfusa sahip olmaktan oldukça uzak.  Ülke aynı zamanda oldukça çokkültürlü bir yapıya sahip: resmi dili Azerbaycan Türkçesi olmakla beraber ülkede birçok azınlık dili konuşulmakta ve Rusça ile İngilizce, özellikle eğitim ve iletişim alanlarında oldukça sık kullanılıyor. Ülkenin okur-yazarlık oranı 2015 yılına göre 99.8% civarında ve ortalama yaşam süresi 70'in üzerinde. Aynı zamanda ülkede suç oranı da her sene azalarak ülkeyi suç oranı en düşük ülkeler arasına yerleştiriyor. 

Ülkenin komşuları Rusya, Ermenistan, özerk Karabağ bölgesi ve İran olmak üzere ülkenin doğusunu Hazar Denizi kaplamaktadır. Başkenti Bakü'dür. 1991 yılında SSCB'den ayrılıp kendi bağımsızlığını ilan etmiştir. Ülkenin %98 kadarı Müslümandır ve çoğunluğu Şii Müslümanlar oluşturmaktadır. Azerbaycan'da 6 yaşından büyük bütün çocuklar eğitim görmek zorundadır ve okullar akademik anlamda yeterli öğretmenlerle donanımlıdır. Ülkede 37 devlet, 15 özel olmak üzere 52 üniversite ve 100.000'den fazla üniversite öğrencisi vardır. İşsizlik oranı %6'dır ve ülkedeki uzman açığından dolayı üniversite mezunu birçok kişi için iş bulmak daha kolay olmaktadır. Para birimi manat'tır ve yaşam koşulları pahalı değildir. Ülkede sağlık hizmetleri ücretsizdir fakat özel hastane imkanları da vardır.

Azerbaycan'da üniversite eğitimi

Neden Azerbaycan'da üniversite?

Avrupa ve Asya arasındaki önemli konumundan dolayı Azerbaycan aynı zamanda UNESCO'nun eğitim alanındaki altı komitesinden ikisine dahil: 37 ülke ile Asian Committee (Asya Komitesi) ve 41 ülke ile European Committee (Avrupa Komitesi). Azerbaycan'da üniversite eğitimi Amerikan ve Avrupa eğitim sistemlerine çok benzemekle birlikte kendisine has bir özellik olarak eski Sovyetler Birliği sisteminden gelen kaliteli eğitim ve bilim geleneklerini de beraberinde getiriyor. Bundan dolayı Azerbaycan'ın öğrenci yapısı da 70'ten fazla ülkeden gelen öğrencilerden oluşuyor.  

Azerbaycan'dan alınan üniversite diplomaları 50'den fazla ülkede tanınıyor ve birçok üniversite eğitim dili olarak İngilizce'yi seçiyor, bu da mezun olduktan sonra birçok öğrencinin hem Azerbaycan'da hem de bütün dünyada kolaylıkla iş bulabilmesini sağlıyor. Yabancı öğrencilerin girebildiği bütün bölümlerde İngilizce eğitim dili mevcut. Öğrencilerin İngiliz dilinde yeterli olduklarını TOEFL, IELTS ya da üniversitelerin kendi hazırlık sınavlarında belirlenen puanı geçerek kanıtlaması gerekiyor. Aksi takdirde üniversitelerde İngilizce hazırlık eğitimi görebiliyorlar. 

Bütün bunların yanında Azerbaycan'da okumanın aşağıdaki gibi artıları var:

  • Azerbaycan'da yaşayıp okuyarak 3 dil öğrenebilirsiniz: eğitiminizi İngilizce sürdürürken oldukça yaygın kullanımda bir dil olan Rusçayı öğrenip, Türkçeye oldukça benzeyen Azerbaycan Türkçesini de öğrenebilirsiniz. Bu sizi en az dört dil konuşan bir insan yapacaktır. 
  • Azerbaycan'da eğitim oldukça ucuzdur ve yaşam standartları da aynı şekilde nispeten ucuz olduğundan yaşamakta zorluk çekmezsiniz.
  • Çokkültürlü ortamıyla Azerbaycan size yeni anlayışlar ve dünyanın her yerinden arkadaşlıklar kazandıracaktır.
  • Azerbaycan'da 2 yıl öğrenci olarak yaşadıktan sonra geçici oturum izni alabilir ve bu izinle Avrupa ülkelerinin birçoğuna daha rahat seyahat edebilirsiniz. 

Eğitim detayları

Eğitim süresi: Azerbaycan'da da Türkiye'de olduğu gibi lisans eğitimi 4 yıl sürüyor. Ardından akademik çalışmalarına devam etmek isteyenler için yüksek lisans 2, doktora ise 3 yıl sürüyor. Azerbaycan'da okumak isteyen yabancı öğrencilerin bu süre boyunca her yıl eğitim vizesine yeniden başvurmaları gerekiyor. Türkiye'yle paralel bu eğitim yapısı aynı zamanda öğrencilerin birçok diğer Avrupa ülkesinde eğitimdeki gibi denklik sıkıntıları yaşamalarını önlüyor.

Eğitim ücretleri: Azerbaycan'da uzun süreli öğrenci vizesinin ücreti yaklaşık 200 dolardır. Lisans eğitimleri değişmekte olup 500 dolar ile başlayıp ülkenin en prestijli okullarından olan Hazar Üniversitesi'nde 4000 euro'ya çıkmaktadır. Eğitim ücretleri, yaşam ücretleri ile birlikte bakıldığında birçok Avrupa ülkesinden çok daha uygun.

Eğitim programları: Azerbaycan'da eğitim programları çok çeşitli olmakla birlikte çeşitli üniversiteler bazı bölümlere özellikle odaklanmaktadır, örn. Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi

 

Detaylı bilgi için telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.