Avustralya Üniversite OkumakAvustralya

Avustralya, ya da resmi adı ile Avustralya Milletler Topluluğu, güney yarım kürede yer alan ve ender bir sıfata sahip olan kıta ülkesidir. Hint Okyanusu'ndan Büyük Okyanus'a kadar büyük bir coğrafyayla etkileşim halindedir. Komşuları Okyanusya ülkeleri olup bunlardan bazıları Endonezya ve Yeni Zelanda gibi gelişmiş devletlerdir. Ciddi bir yüzölçümüne sahip olan Avustralya, bu alanda dünyada 7. sırada yer almaktadır. Ciddi bir büyüklüğü olmasına rağmen hiç bir ülkeyle kara sınırı bulunmamaktadır. En büyük şehri, görkemli opera binasıyla dünyada ünlü olan Sydney iken Avustralya'nın başkenti ise Canberra'dır.

Ülkede yaşam

Ülkede yaşam yüzyıllardan beri sürmektedir. 1700'lere gelmeden önce kıtada bulunan onbinlerce Aborjin'in bu topraklarda 50 binden fazla yıldır yaşadığı bilinmektedir. 1700'lerden sonra ise İngilizlerin adaya ulaşması ile nüfus düzenli bir şekilde artmış, bu güzel topraklar çok ciddi göç almıştır. Yaklaşık 24 milyon insanın yaşadığı ülkede nüfusun büyük kısmı doğu kıyısındaki şehirlerde bulunmaktadır. Şehirleşme oranı açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden olan Avustralya'da Anayasal Monarşi sistemi benimsenmiş olup, bu sistem liberal-demokratik bir anlayış ile ülkeyi şuanki haline ulaştırmıştır.

Uluslararası Para Fonu'nun yaptığı değerlendirmelere göre ekonomisi güçlü, dünyada bu açıdan 13. sırada yer alan bir ülkedir. Kişi başına düşen milli gelir sıralamasında dünya çapında 9. sırada yer alarak refahını kanıtlayan ülke ayrıca İnsani Gelişme İndeksi sıralamasında Norveç'in hemen arkasından 2. sırada gelmekte olup yaşam standartı, ekonomi, sağlık, hizmet ve eğitim gibi sosyal alanlarda dünyada en üst sıralarda bulunmaktadır. Avustralya, bu sosyal alanları daha da iyileştirme amacıyla Birleşmiş Milletler, OECD, G20 ve Dünya Ticaret Örgütü gibi kuruluşlara da üye olup topraklarına yaşayanlara sınırsız imkanlar sağlamaktadır.

Ülkenin coğrafyası

"Ada kıta" olarak tanımlanan Avustralya coğrafi açıdan genellike dümdüz bir yapıya sahiptir. Coğrafyası zorlayıcı değildir. Bu sebeple de kentleşme oranı ciddi yüksektir. Bulunduğu konumdan ötürü mevsimleri tam anlamıyla yaşayabilen Avustralya'da verimli topraklar ve yaşamsal faaliyetler genelde güneydedir.

Ülkenin ekonomisi ve eğitimle olan ilişki

Ekonomik açıdan dünyada üst sıralarda yer alan devlet eğitime her yıl milyonlarca dolar yatırım yapmaktadır. Bu yatırım genelde yükseköğretime yapılmaktadır. Lisans ve üstü eğitime yapılan bu yatırım nedeniyle her yıl binlerce öğrenci Avustralya üniversitelerini tercih etmektedir zira Avustralya'nın sağladığı sıcak ve güvenli eğitim ortamı öğrencileri hayli cezbetmektedir. Ayrıca Avustralya İngilizce konuşulan bir ülke olduğu için dil problemi çok çekilmemektedir. Yine de ülkenin her kısmında profesyonel dil okulları bulunmaktadır. Bunun haricinde Avustralya'nın öğrencileri cezbedici olmasının çok mühim bir sebebi daha var: Okumaya başladığınız an çalışma izni alıyor oluşunuz. Evet, Avustralya'da eğitime başlayan her öğrenci, eğitim hayatı başlar başlamaz çalışma iznine de otomatikman sahip olur. Saatte 15-20 AUD kazanabileceğiniz ülkede öğrencilerin okul zamanlarında 20 saat çalışma hakları vardır.  Öğrencilerin tatillerde ise full-time çalışma hakları vardır.

Ülkedeki popüler eğitim kurumları

Yükseköğretim alan nüfusun çoğu Sydney, Melbourne, Perth ve Gold Coast gibi büyükşehirleri tercih etmektedirler. Bu ve farklı şehirlerde bulunan University of Western Sydney, Tasmania University ve Macquarie University, öğrencilerin yoğun talepte bulunduğu üniversitelerin başında gelir.

Macquarie University

Avustralya'nın Sydney şehrinde yer alan üniversite ülkedeki en iyi 10 üniversite arasında yer almakta. Park görünümlü yepyeşil üniversite 126 hektar alan üzerine kurulmuş olup 110 farklı milletten 11.000 civarı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu yönüyle uluslararası bir okuldur.

University of Western Sydney

New South Wales eyaletinde bulunan eğitim yuvası çok kampüslü bir üniversitedir. Her bölgeye yayılmış kampüsleri Westmead, Richmond, Blactown, Penrith, Kingswood, Bankstown ve Western Sydney Parramatta'da bulunmaktadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından onlarcasını bünyesinde barındıran üniversitede yaklaşık 30 bin öğrenci vardır.

Tasmania University

Üniversite eyalette bulunan tek üniversitedir. Bu yanıyla oldukça özel olan üniversitenin bir diğer özel yanı ise Tasmania Adası'nın eşsiz coğrafyasını kaliteli yüksek eğitim ve araştırma sunması için kullanmasıdır. 128 yıllık üniversite Tasmania'nın gelişmesinde önemli rol oynamıştır. 13 bölüm ile eğitim vermektedir.

University of Western Australia

Avustralya'nın lider üniversitelerinden biri olan okul, dinamik yapısıyla ve öğretim, öğrenim ve araştırmalarıyla uluslararası üne sahiptir. Ayrıca Group of Eight'in de bir üyesi olan üniversite, ilk öğrencilerini 1913 yılında alırken o tarihte Batı Avustralya'nın tek üniversitesi idi. Şu an 11 fakültesi bulunan okulun bir de Yerli Çalışmaları Okulu bulunmaktadır.

University of Southern Queensland

Avustralya'nın ikinci en büyük iç şehri olan Toowoomba'da yer alan okulun bulunduğu bölgede yaşam ülkeye göre oldukça ucuzdur. Orta büyüklükte şehirlerin samimi ve sıcak ortamını yakalamak isteyenlere hitap eden üniversitenin 24 saat açık bilgisayar labaratuvarlarına ek olarak modern derslikler, spor salonu vb. imkanları da bulunmaktadır. 

University of New England

Arkasında kuvvetli bir toplum desteği ile Amidale'de kurulan Yeni İngiltere Üniversitesi (UNE) kampüsü tamı tamına 260 hektarlık çayır alanda kurulmuş olup öğrencilerine temiz hava ve eşsiz manzaralar vadetmektedir. Eğitim açısından fazla sayıda programa sahip olan üniversitede 40'dan fazla bölüm bulunmaktadır.

Australia Notre Dame University

Avustralya'nın yükselen yıldızlarından biri olan üniversite kamudan da finansman alan kısmen özel bir üniversitedir. 7000'dan fazla öğrencisi olan bölgesel bir üniversitedir. Üniversitenin mezunlarına yerel şirketlerden talep oldukça fazladır.

Ballarat University

Bölgesel bir üniversite olma unvanına sahip okul, Avustralya'nın en eski üçüncül eğitim kurumudur. 140 yıllık bir geçmişi ile öğrencilere bilgiyi tecrübe ile beraber aktarmaya çalışmaktadır. Gençlere vermeye çalıştığı yüksek enerji, dolu bir tarih ile harmanlanınca Ballarat University'nin eğitim anlayışı ortaya çıkmış olmaktadır.

Southern Cross University

Özellikle turizm ve otelcilik konusunda kendini geliştirmek isteyenlere hitap eden okul, Avustralya'nın turistik cazibesi ile teorik bilginin yanında muhteşem bir pratik de sağlıyor. Turizm üzerine yoğunlaşan okul Avustralya'da öncü konumunda.

Neden Avustralya'da üniversite okumalıyım ve Avustralya'nın avantajları neler?

Diğer ülkelerle kıyaslandığında eğitim giderlerinin oldukça uygun olması bile ciddi bir sebebi oluştururken asıl sebep ise Avustralya'nın öğrencilere çalışma izni vermesi ve eğitim sonrası 2 yıl boyunca yaşama ve çalışma hakkı kazanımıdır. Ayrıca yaşamsal sebeplerden bahsedecek olursak Avustralya, dünyadaki en güvenli ülkelerden biridir. Suç oranı sıfıra oldukça yakındır. Sunduğu yaşam koşulları ile ülke, NUMBEO'nun sunduğu Dünyanın en yaşabılabilir şehirler listesi'nin ilk 10'una 4 şehir ile girmiştir. Bunun haricinde Avustralya ırklararası ayrımcılığın, yani ırkçılığın en az gözlendiği şehirlerden biridir. Bu yönüyle yaşam dışarıdan gelen göçmenler için oldukça rahattır. 

Bazı bölümler diplomalarını 3 sene içinde öğrencilere verip onları erkenden iş hayatına sokabilmektedirler. Bu yönüyle ülke üniversiteleri 1 yıl avantajlı konumdadırlar.

Avustralya üniversitelerinin maliyetleri nedir?

Üniversiteler gündüz ve gece öğrenimine göre farklı fiyatlar sunabilmektedirler. 50 haftalık bir eğitim ise bu koşullarda 7000 dolar ile 20.000 AUD arasında değişmektedir. Ayrıca haftalık konaklama bedelleri de farklılık göstermektedir. Yurtlar haftalık 115-250 AUD arasında değişirken aile yanı haftalık konaklamalar ise 300 AUD civarındadır. Bunun dışında 100-250 AUD arası bir kayıt ücreti de ödeyebilmektesiniz.

 

Detaylı bilgi için telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.