İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimiİtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Avrupa’nın güneyinde, bir çizme şeklindeki İtalyan Yarımadasından ismini alan İtalya, 58 milyon nüfusu ile dünyanın en büyük 8inci ekonomisidir. Para birimi, Avrupa Birliği ülkelerinin çoğunun ortak para birimi olan Euro, dili ise İtalyancadır. Türkiye’ye uçak ile 2 buçuk saatlik bir mesafededir. Romantizmin, operanın ve sanatın dünyadaki merkezi olan İtalya, dünyaca ünlü İtalyan mutfağı ve Antik Roma’dan kalma görkemli yapıları ile büyüleyici bir ülkedir. Başkenti Roma olan İtalya’da, Milano, Floransa ve Venedik gibi bir çok büyük ve turistik kent yer almaktadır. Bazı insanlar tarafından, dünyaca ünlü mutfağının da etkisiyle, bayrağındaki yeşilin rokayı, beyazın mozarellayı, kırmızının da domatesi temsil ettiğine inanılsa da aslında yeşil rengi umuttan, beyaz rengi kaderden, kırmızı rengi ise hayırseverlikten gelmektedir. İtalyan bayrağını tasarlayan kişi ise ünlü Napolyon’dur.

Neden İtalyan Üniversitelerinde Master?

İtalya, son derece kaliteli ve nokta atışı master programına sahip bir çok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Roma, Milano, Floransa ve Venedik gibi şehirlerde yüksek lisans yapmak, seçtiğiniz bölümle alakalı olsun olmasın size derin bir sanat perspektifi ve yaratıcılık katacaktır. İtalya’nın büyük kentleri, genellikle çok uluslu kentlerdir. Yani İtalya’ya gittiğiniz zaman aslında başta Avrupa olmak üzere bütün bir dünyayı tanıma şansınız olacaktır. Özellikle, tasarım, moda ve otomotiv sektörlerinde İtalya, dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Fransa, İsviçre ve daha bir çok Avrupa ülkesiyle sınır komşusudur. Bütün bunların yanı sıra İtalyanlar sıcak kanlılıkları bakımında Türklere benzediği için İtalya’da yabancılık çekme olasılığınız diğer ülkelere nazaran çok daha düşüktür.

İtalya’da Yaşam Masrafları

İtalya’da, ekonomik bir restoranda ortalama 3 – 5 Euro, normal bir restoranda 10 – 20 Euro, kaliteli bir restoranda ise ortalama 18 – 40 Euro civarında bir para harcarsınız. Hosteller ortalama 20 - 30 Euro arası değişirken bir otele yaklaşık 50 Euro ödersiniz. Şehir içi ulaşım için genelde bisiklet tercih edilir. Hemen her sokak ve her caddede bisiklet yolları, bisikletlere özel trafik ışıkları ve bisiklet kullanan insanlara duyulan bir saygı vardır. Şehir içi otobüs biletinin bedeli, 3 saat aktarmalı bilet için 1 Euro, günlük bilet için 3 Euro ve 5 günlük bir bilet için 5 Euro’dur. Şehirlerde uzun süre kalan insanlar için ise aylık biletler mevcuttur. İtalya’da, bir şehirden başka bir şehre yada başka bir ülkeye giderken, en ucuz yolculuk tren yolculuğudur. Marketlerde, ekmek fiyatı 1.50 Euro, etin kilosu 15 Euro, meyve ve sebzeler ortalama 1.50 Euro, 1.5 litre şişe su 0.40 Euro, orta kalitede bir şarap 5 Euro ve yerel bira 1.25 Euro’dur. 1 yatak odası olan evlerin aylık kirası, merkezde ortalama 570 Euro, merkez dışında ise ortalama 430 Euro’dur. 3 yatak odalı bir daire ise şehir merkezinde ortalama 1.000 Euro, merkez dışındaysa yaklaşık 740 Euro civarındadır.

İtalya’da Mezuniyet Sonrasında ve Çalışırken İş İmkanları

İtalya, bir çok dünya devi markanın anavatanıdır. İtalya’da yüksek lisans eğitiminizi yaparken yapacağınız staj bile, tek başına özgeçmişinizi güçlendirmeye yetecektir. Şık ve güçlü arabaları ile tüm dünyada tanınan İtalya, mühendislik, endüstriyel tasarım ve benzeri master programlarında okuyacak öğrencilere kariyer fırsatları konusunda çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Moda sektörünün ise dünyadaki cenneti konumundaki İtalya, Emporio Armani, Gucci, Benetton, Prada ve Versace gibi bir çok dev markanın doğduğu ülkedir. Dünyanın en büyük endüstri ülkelerinden birisi olan İtalya’da, başlıca sektörler ise şunlardır: Otomotiv, moda, tasarım, turizm ve gıda. Piyasa, ağırlıklı olarak Roma, Milano, Floransa ve Genova’da dönmektedir. Uluslararası öğrencilere, İtalya’da yılda 1040 saat çalışma izni vardır. İtalya, master programlarından mezun olduktan sonrasında ise 12 aya kadar ülkede kalma izni vermekte ve iş aramanıza fırsat tanımaktadır. Mezun olduğunuz üniversiteler de genellikle iş bulmanıza yardımcı olur. İş bulduktan sonra ise mevcut oturma izni kolaylıkla çalışma iznine çevrilebilmektedir. Ortalama çalışma saati haftada 40 saattir ve yıllık en az 4 haftalık izin yapma hakkınız vardır.

İtalya’da Genel Eğitim Seviyesi

İtalya’da okur yazar oranı yüzde 98.8, üniversite mezunu oranı ise yüzde 26.2’dir. Bir İtalyan, yükseköğrenim de dahil ortalama 16 yıl eğitim almaktadır. Eğitimin GSYİH’den payı yüzde 4.5 tir. Lisans eğitiminin süresi 3 yıl iken yüksek lisans eğitiminin seviyesi 1 yıl ile 2 yıl arasında değişmektedir. Liselerde toplamda 5 yıl eğitim görülmektedir. İlk 2 seneden sonra öğrenciler uzmanlaşmak istedikleri alana göre seçim yapmaktadırlar. Bu alanlar şunlardır: klasik okul(edebiyat, felsefe, tarih), fen okulu(fizik, kimya, biyoloji), sanat okulu(resim, heykel, müzik) ve teknik okul(tasarımdan reklamcılığa çok geniş bir yelpaze)

İtalya’da Master Yapabileceğiniz Başlıca Eğitim Kurumları

Accademia Costume and Moda

Roma’da bulunan ve 1964 yılında Rosana Pistolese tarafından kurulan Accademia Costume and Moda, ulusal ve uluslararası bir çok şirketle düzenli olarak işbirliği içerisindedir. Mezunlarının önemli bir kısmı Armani ve Gucci gibi sektör devlerinde tasarımcı olarak çalışmaktadır.

Bocconi

Milano’da, büyük kampüsü ile şehir merkezinde bulunan Bocconi Üniversitesi, 1902 yılında kurulmuştur. Özellikle İşletme ve Ekonomi alanlarında Avrupa’nın en önemli üniversitelerindendir. Bütün Avrupa’nın ve İtalya’nın ekonomisine azımsanmayacak bir katkı sağlayan Bocconi Üniversitesi’nin, dünya çapında bir saygınlığı vardır. Üniversite, Sosyal Bilimler alanında tüm dünyada 46. Sıradadır.

Cattolica

1921 yılında Milano’da kurulan Cattolica, 41.000 öğrencisi ile Avrupa’nın en büyük özel üniversitedir. 4 şehre dağılmış 4 adet kampüsü ve 1400’ün üzerinde öğretim görevlisi vardır. Dünyada bütün listelerde ilk 500 içinde gösterilen Cattolica, Milano, Roma, Brescia ve Piacenza’daki kampüsleriyle bir çok alanda eğitim vermektedir.

Domus Academy

1982 yılında Milano’da kurulan Domus Academy, Dünya’nın ve İtalya’nın en prestijli tasarım okullarından kabul edilmektedir. Bir tek master düzeyinde eğitim veren Domus Academy’de, moda, dizayn, mimari ve işletme eğitimleri verilmektedir. Üniversitenin, bu sektörlerdeki global firmalar ile güçlü bağlantıları vardır.

Florence Design Academy

Floransa’da bulunan ve çok uluslu bir okul olma özelliğini taşıyan Florence Design Academy, İç Dizayn, Grafik Dizayn ve Endüstriyel Dizayn alanlarında uzman okul kabul edilmektedir. Dünya çapında bir ün sahibidir, dizayn sektörünün geleceğine yönelik girişimlerde de bulunur ve teknolojiyle kültürü birleştirmeyi başarabilmiştir. İç Dizayn konusunda bütün dünyada ilk 10’da gösterilen Florence Design Academy, sanat ve tasarım öğrencilerinin en çok tercih ettiği okullardan biridir.

Marangoni Milano

1935 yılında Milano’da kurulan Marangoni Milano, tarihi boyunca, Domencio Dolce, Stefano Gabbano ve Franco Maschino gibi moda ve tasarım dünyasına yön veren liderler yetiştirmiştir. Milano, Floransa, Paris ve Londra’daki okullarına her yıl 100 ülkeden 4 binin üzerinde öğrenci kayıt yaptırmaktadır. Teorik ve pratik derslerin bir arada bulunduğu Marangoni Milano, öğrencilerinin yaratıcılıklarını geliştirme konusunda uzmandır.

NABA (Nuova Accademia Di Belle Arti Milano)

NABA, 1980 yılında Milano’da kurulmuştur. İtalya’nın en iyi tasarım okullarından birisi olarak gösterilmektedir. 60 ülkeden 2000 in üzerinde öğrencisi bulunan okul, 2011 senesinde İngilizce dilinde yüksek lisans eğitimleri vermeye başlamıştır.

Polidesign

Tasarımın başkenti Milano’daki Polidesign, Politecnica Milano bünyesinde bulunan bir tasarım okuludur. Sektör ile sağlam bağları olan Polidesign, pratik ve bol uygulamalı bir eğitim vermektedir.

Polimoda

Moda denince akla ilk gelen şehirlerden biri olan Floransa’da 1986 yılında kurulan Polimoda, moda alanında uzmanlaşmış ve mükemmel eğitimi ile dünya çapında bir ün yapmıştır. Moda sektörüyle güçlü bir bağ içindedir ve moda konusunda İtalya’nın en önemli okullarındandır.

Politecnico Di Milano

1863 yılında Milano’da kurulan Politecnico Di Milano, Avrupa’nın en büyük üniversiteleri arasındadır. İtalya’nın en büyük üniversitesi olarak gösterilir. Genel kategoride dünyada 170inci sırada bulunan bu köklü üniversite, Mühendislik ve Teknoloji alanlarında ise dünyada 24cü sıradadır.

Rome la Sapienza

1303 yılında Roma’da kurulan ve Roma’daki 3 devlet üniversitesinden biri olan Rome la Sapienza, aynı zamanda Roma’nın en eski üniversitesidir. İtalya’daki en köklü üniversitelerden birisidir ve tüm dünyada 213cü sıradadır.

SPD (Scuola Politecnica Di Design)

Milano’da, 1954 yılında kurulan SPD, tasarım üzerine ve pratiğe önem veren, pratik ağırlıklı eğitim veren bir üniversitedir. Endüstriyel Tasarım’da, İtalya’nın en önemli okullarındandır. Sektör ile yakın bağları bulunan bu üniversite Microsoft, Lamborghini, Alfa Romeo ve IKEA gibi dünyanın en prestijli şirketleriyle ortak projeler yapmıştır.

University of Venice

1868 yılında Venedik’te kurulan Venedik Üniversitesi, İtalya’da Ticaret ve Ekonomi üzerine eğitim veren ilk öğrenim kurumu olma özelliğini taşımaktadır. Üniversite’nin kampüsü, Venedik şehrinin ortasında, kanalda yer almaktadır.

Üniversitelerin Yüksek Lisans Bölümleri ve Ücretleri

Accademia Costume and Moda:

Alta Moda, Fashion Design: 21,500€

Accessory Design: 21,500€

The Art and Craft of the Costume Designer for Opera and Ballet: 20,000€

Fashion Jewelry: 20.000€

Creative Knitwear Design: 21,500€

Bocconi:

Marketing & Sales: 12,000€
Strategic Human Resource Management: 12,000€
Business Administration: 12,000€
Fashion, Experience & Design Management: 12,000€
Arts Management and Administration: 12,000€
Business Administration: 12,000€
Corporate Finance: 12,000€
Management in Food & Beverage: 12,000€
Health Care Management, Economics and Policy: 12,000€
Public Administration: 12,000€

Cattolica:

International Business: 12.000€
International Business Executive: 12.000€
Luxury Goods Management: 11.000€
Corporate Communication: 10.000€
International Marketing Management: 12.000€
Viticulture & Enology: 7.000€
Economics and Finance: 10.000€
Cultural Diplomacy: 10.000€
International Relations: 10.000€
International Cooperation & Development: 7.500€
Middle Eastern Studies: 7.500€
Data Science for Management: 9.000€
Arts Management: 10.000€
Strategic Management for Global Business: 11.000€
International Screenwriting & Production: 8.000€
Cultural Heritage: 15.000€

Domus Academy:

Product Design: 13.250€
Interior Design: 13.250€
Communication Design: 13.250€
Visual Arts and Curiatorial Studies: 13.250€
Fashion and Textile Design: 16.250€
Photography and Visual Design, Contemporary Art Markets: 16.250€


Florence Design Academy:

Graphic Design: 6950€
Interior Design: 6950€
Industrial Design: 6950€
Fashion Design: : 6950€

Marangoni Milano:

Fashion Design Womenswear: 27.500€
Fashion & Luxury Brand Management: 27.500€
Fashion Promotion, Communication & Media: 27.500€
Fashion & Luxury Brand Management: 27.500€
Fashion Design Intensive: 27.500€
Fashion Design Menswear: 26.000€
Fashion Styling, Photography & Film: 26.000€
Contemporary Fashion Buying: 26.000€
Fashion Product Management: 26.000€
Fashion Start-Up: 26.000€
Luxury Accessories Design & Management: 26.000€
Interior Design: 24.000€
Fine Jewellery Design: 24.000€

Surface & Textile Design: 20.900€
Product Design & Furniture: 20.900€
Design Management: 20.900€

NABA (Nuova Accademia Di Belle Arti Milano):

Visual Arts and Performing Studies - Specialisation in Painting and Curatorial Studies: 13.000€
Communication Design: 13.000€
Fashion and Textile Design: 13.000€
Interior Design: 13.000€
Product Design: 13.000€
Creative Advertising: 16.250€
Photography and Visual Design: 16.250€
Contemporary Art Markets: 16.250€
Contemporary Art Markets: 16.250€


Polidesign:
Accessory Design: 8.500€
Art Direction & Copywriting: 12.500€
Brand Communicatıon: 10.500€
Color Design & Technology: 6.450€
Digital Strategy: 10.500€
Exhibition Design: 9.500 €
Fashion Tech: 9.500 €
Fiber Design And Textile Processes: 11.500€
Furniture Design: 12.000€
Industrial Design Engineering & Innovation: 10.500€
Industrial Design For Architecture: 10.500 €
Interior Design Politecnico Di Milano: 13.500€
Lightıng Design & Ledtechnology: 6.990 €
New Tech: Style, Trend, Textiles, Technology: 19.000 €
Planning Culture: 7.500 €
Premium Design Management: 9.000 €
Product Service System Design For Healthcare: 11.500 €
Service Design: 13.500 €
Strategic Design: 13.300 €
Sustainable Design For Complexity: 8.500 €
Terrıtorial Curator: 14.000 €
Transportation & Automobile Design: 12.000 €
Urban Interior Design: 11.500 €
Yacht Design: 12.000 €


Polimoda:

Fashion Brand Management: 26.000€
Fashion Marketing & Communications: 21.000€
International Fashion Business: 26.000€
Luxury Business: 26.000€
Fashion Styling: 26.000€
Fashion trend Forecasting: 26.000€
Creative Direction: 26.000€
Fashion Buying & Product Development: 26.000€
Fashion Design: 26.000€
Collection Design: 26.000€
Accessories Design: 26.000€
Fashion Retail Management: 26.000€
Fashion Media & Digital Communications: 26.000€

Politecnico Di Milano:

Aeronautical Engineering: 3.300€
Architectural Design and History: 3.300€
Architecture and Urban Design: 3.300€
Architecture - Building Architecture: 3.300€
Architecture - Built Environment and Interiors: 3.300€
Automation and Control Engineering: 3.300€
Biomedical Engineering: 3.300€
Building and Architectural Engineering: 3.300€
Chemical Engineering: 3.300€
Civil Engineering: 3.300€
Civil Engineering for Risk Mitigation: 3.300€
Computer Science and Engineering: 3.300€
Design & Engineering: 3.300€
Design for the Fashion System: 3.300€
Digital and Interaction Design: 3.300€
Electrical Engineering: 3.300€
Electronics Engineering: 3.300€
Energy Engineering: 3.300€
Engineering Physics: 3.300€
Environmental and Land Planning Engineering: 3.300€
Geoinformatics Engineering: 3.300€
Integrated Product Design: 3.300€
Interior and Spatial Design: 3.300€
Landscape Architecture - Land Landscape Heritage: 3.300€
Management Engineering: 3.300€
Management of Built Environment: 3.300€
Materials Engineering and Nanotechnology: 3.300€
Mathematical Engineering: 3.300€
Mechanical Engineering: 3.300€
Nuclear Engineering: 3.300€
Product Service System Design: 3.300€
Space Engineering: 3.300€
Sustainable Architecture and Landscape Design: 3.300€
Telecommunication Engineering: 3.300€
Urban Planning and Policy Design: 3.300€


Rome la Sapienza

A.I. and Robotics: 1.200€
Architecture: 1.200€
Business Management: 1.200€
Computer Science: 1.200€
Control Engineering: 1.200€
Data Science: 1.200€
Development & Int'l Cooperation: 1.200€
Economics: 1.200€
Economics and Communications: 1.200€
Energy Engineering: 1.200€
Engineering in Computer Science: 1.200€
European Studies: 1.200€
Fashion Science: 1.200€
Genetics and Molecular Biology: 1.200€
Mechanical Engineering: 1.200€
Nanotechnology Engineering: 1.200€
Product Design: 1.200€
Science for Cultural Heritage: 1.200€
Space Engineering: 1.200€
Transport Systems: 1.200€
Special Degree in Aerospace Engineering: 1.200€

Scuola Politecnica Di Design

Interior Design: 16.400€
Industrial Design: 16.400€
Visual Design: 16.400€
Web and Digital Design: 16.400€
Transportation and Car Design: 16.800€
Interior and Product Design: 21.900€
Visual and Web Design: 21.900€
Food Design: 15.600€


University of Venice:

Accounting and Finance: 2.100€
Economics and Finance: 2.100€
Economics and Management of Arts and Cultural Activities: 2.100€
Business Administration: 2.100€
Governance of Public Organizations: 2.100€
Marketing and Communication: 2.100€
Economics and Business Development: 2.100€
Intercultural Development of Tourism Systems: 2.100€
Crossing the Mediterranean: towards Investment and Integration: 2.100€
Editorial interpreting and translation: 2.100€
Languages, Economics and Institutions of Asia and North Africa: 2.100€
Language and Civilisation of Asia and Mediterranean Africa: 2.100€
European, American and Postcolonial language and litarature: 2.100€
International Relations: 2.100€
Religious Studies: 2.100€
Language Sciences: 2.100€
Sustainable Chemistry and Technologies: 2.100€
Computer Sciences: 2.100€
Environmental Sciences: 2.100€
Chemical Sciences for Conservation and Restoration: 2.100€
Science and Technology of Bio and Nanomaterials: 2.100€
Cultural Anthropology, Ethnology, Anthropological Linguistics: 2.100€
Italian Philolgy and Literature: 2.100€
Work, Social Citizenship, Interculturality: 2.100€
Ancient Civilisations: Literatures, History and Archaeology: 2.100€
Philosophical Sciences: 2.100€
History from the Middle Age to Present: 2.100€
History of Arts and Conservation of Artistic Heritage: 2.100€
History and Management of Archival Bibliographical Heritage: 2.100€

 

 

Detaylı bilgi için telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.