Avustralya'da Master YapmakAvustralya'da Master Yapmak

Avustralya, eğitim konusuna verdiği önem doğrultusunda barındırdığı saygın üniversiteleri, rahat yaşam koşulları, iklimi, doğası kısacası bir bütün olarak bir çok insanın görmeyi veya orada eğitim alarak yaşamayı arzuladığı bir ülkedir. Dünya çapında tanınan üniversiteleri, dil kursları ve öğrencilerine sunduğu güzel imkanlar yurtdışında eğitim görmek isteyen insanları cezbetmektedir. Burada alacağınız eğitim ile hem İngilizceniz anadil seviyesine çıkacak, hem de dünyaca saygın ve kaliteli üniversitelerden aldığınız eğitim sonucunda vizyonunuz genişleyecektir.  Avustralya'da master konusuna geçmeden önce ülke hakkında bilgilenmekte fayda var.

Avustralya Hakkında 

Avusturya 6 eyalet ve 2 bölgeden oluşmaktadır. Güney yarım kürede yer alan ve tüm kıtayı kaplayan bir ülke olarak hiç bir ülkeye sınırı olmayan dünyanın en büyük ada ülkesidir. Güney yarım kürede yer almasının bir sonucu olarak tropikal iklim hakimdir. Başkenti Canberra olan Avustralya'nın en büyük ve tanınmış kenti Sydney'dir. Avustralya dünyanın en büyük 13. ekonomisine sahip olması ile refah düzeyi çok yüksek bir ülkedir. Yaşam standartları oldukça iyidir ve diğer ülkelere kıyasla yaşam daha ucuzdur. Bu da Avustralya'yı tercih edilen bir ülke yapmaktadır. Burada kullanılan resmi dil İngilizce, kullanılan para birimi ise Avustralya Doları'dır. Avusturya'yı oluşturan eyaletler şunlardır; Victoria, Western Australia, Australian Capital Territory, Queensland, New South Wales, Northern Territory, Tasmania ve South Australia'dır. 

Avustralya'da Yaşam ve İş Koşulları

Dünyanın 6. büyük ülkesi olan Avustralya'da nüfus sadece 23 milyondur. Bu sebeple Avustralya sakin ve huzurlu bir ülkedir. Yüksek yaşam standartları, harika doğası ve sıcakkanlı insanlarıyla yaşam kalitesi oldukça yüksektir. Eğer yeterli şartlara sahipseniz Avusturya'da yaşamak sizin için eşsiz bir deneyim olacaktır. Stresten uzak, huzurlu ve sakin yaşamıyla dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasına tam 4 şehri ile giren Avustralya, iklimi, ortalama geliri, yüksek yaşam koşulları, iş ve eğitim olanaklarıyla her geçen gün daha da tercih edilmeye devam edilmektedir. Avustralya'da öğrencilere yönelik iş imkanları da oldukça fazladır. Üstelik öğrenciler bunun için desteklenmektedir de. Öğrenciler için ders döneminde haftada 40 saat, bunun haricindeki dönemlerde ise süresiz çalışma imkanı verilmektedir. 

Avustralya'da Eğitim 

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Avustralya'daki üniversitelerde eğitim kalitesi ve akademik altyapı oldukça yüksektir. Burada herhangi bir üniversiteden alınan diplomanın YÖK tarafından ve dünya genelinde kabul görülmeye başlanmasıyla Avustralya'da eğitim kurumlarına verilen önemi daha da artırmıştır. Türkiye'de 4 yıllık bütün bölümlerin diplomaları Avusturya'daki üniversiteler tarafından kabul edilmektedir. Avustralya'da çoğunlukla eğitim dili İngilizce'dir. Bazı üniversitelerde çift dille eğitim de verilebilmektedir. Burada alacağınız eğitim oldukça yüksek standartlarda ve dünya genelinde kabul görülmüş olacaktır. 

Avustralya'daki Master Programları

Avustralya eğitim konusundaki kalitesi ile ön plana çıkmaktadır. Öyle ki Avustralya devleti üst düzey bir eğitim imkanı sunmak amacıyla tüm eğitim kurumlarına sıkı şekilde denetim yapmakta ve standart altında kalanları kapatmaktadır. Avustralya'daki master programları üst düzey eğitim kalitesi, burs olanakları, öğrencilere sağladığı iş imkanlarıyla öğrenciler için çekici bir konumda bulunmaktadır. Başvuru için not ortalamasının 2.20'nin üzerinde olması gerekmektedir.  Avustralya'da master yapmak için yabancı dil koşulu bulunmaktadır. Master programına başvurabilmek için IELTS sınavından 6.5 puan almanız gerekmektedir. Bu yeterliliği sağlayamayanlara master kapıları kapanmamakta, dil hazırlık programları ile İngilizce seviyesi yeterli düzeye getirilmektedir. Master eğitimi bölümden bölüme 1, 1.5 ve 2 sene olarak farklılık göstermektedir.Avustralya'da iki tür master programı vardır. Bunlar, profesyonel iş dünyasında kariyer hedefi olanların yöneldiği master by coursework ve akademik anlamda ilerlemek yani akademisyen olmak isteyenlerin tercih ettiği master by research programlarıdır.  Başvuru şartlarında genelde lisans mezuniyet derecesi, ingilizce yeterliliği veya staj ve iş tecrübesine bakılmaktadır. En çok tercih edilen bölümler; Mühendislikler, İşletme ve Medya bölümleridir. Tüm bunların yanı sıra Avusturya'da herhangi bir üniversiteye yerleşebilmeniz için ALES puanı şartı aranmamaktadır. Bu da kaliteli eğitime kolay şekilde ulaşabileceğinizin bir göstergesidir.

Neden Avustralya'da Master Eğitimi Almalıyım?

Dünyanın en mutlu şehirleri arasındaki 4 şehri ile Avustralya tam bir eğitim cennetidir. Eğitimde kaliteye verdiği önem ile sayısız kaliteli üniversite ve öğrencilerine sunduğu imkanlar ile Avustralya her açıdan kaliteyi içerisinde barındırmaktadır. Burada yüksek lisans yapmak için sayısız neden vardır. Bunlardan ilki, eğitim standartlarının ortalamanın üzerinde olmasıdır. Ayrıca öğrencilere sunduğu iş imkanları ile uluslararası alanda iş deneyimine sahip olabilirsiniz. Avustralya'da master yapmak vize alırken büyük kolaylık sağlamaktadır. İngiltere ve Amerika'ya oranla çok daha cazip fiyatlara yüksek kaliteli bir eğitim alma ve kampüsün olanaklarının tadını çıkarma imkanı vermektedir. Aynı zamanda akademik eğitim sonrası 2 sene çalışma hakkı da tanımaktadır. Avustralya iklimi, doğal güzellikleri, yaşam standarları, eğitim kalitesi, iş olanakları ve çok kültürlü yapının getirdiği sıcakkanlı insanları ile yurtdışında master için uygun yerlerdendir. 

 Avustralya'daki Üniversitelerin Avantajları Nelerdir?

Dünyada en iyi ilk 200 içerisinde Avustralya'dan 15 üniversite mevcuttur. Bu da Avustralya'daki üniversitelerin kalitesini ortaya koymaktadır. Amerika ve İngiltere'de aynı standartlara sahip üniversitelere Avustralya'da yerleşmek çok daha kolaydır. Buradaki üniversiteler öğrencilerine yarı zamanlı çalışma imkanı vererek okurken iş hayatına katılmalarına büyük katkı sağlamaktadırlar. Yani Avustralya'da bir üniversitede master eğitimine başladığınızda eğitiminizden geri kalmadan cep harçlığınızı çıkarmanız, iş konusundaki network ağınızı güçlendirmeniz çok kolaydır. 

Avustralya'daki Üniversitelerin Maliyetleri  Ne Kadardır?

Yüksek lisans eğitim ücretleri üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Ortalama olarak 20.000 ile 37.000 AUD arasında değişmektedir. İşletme bölümlerinde maliyet 23.000 AUD, IT, Mühendislik, Mimarlık gibi alanlarda ise 25.000-35.000 AUD arasında farklılık göstermektedir. Tıp bölümünün yıllık yüksek lisans maliyeti ise 50.000 AUD civarındadır. 

 

Detaylı bilgi için telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.