Amerika’da MasterAmerika’da Master

Neden Amerika?

Amerika’da yaşam düzeyinin yükseliyor olmasının, toplumsal yapı açısından önemli sonuçları olmuştur. En önemlisi, özgürlüğe önem veren ve eğitimli bir toplumun yaratılmış olmasıdır. Eğitimle doğru orantılı toplum bilincine yerleşen “Birlik” görüşü, ülkede yaşayan farklı kültürlere sahip insanlarda, ortak yaşam alanları için karşılıklı saygı kültürünü kazandırmıştır.

Amerika’da Yaşam ve İş Koşulları Nasıl?

Amerika’da eğitim programına katılmayı düşünen öğrenci adayları için en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi sunulan yaşam alanındaki koşullar olmalıdır. Çeşitli kültürlerin bir arada olduğu Amerika’da, farklı kültürler toplumun ilgisini çekmekte ve yerli-yabancı ayrımı yapılmamaktadır.

Amerika’da yaşamın pahalı olduğu söyleminin aksine elektronik eşyalar, arabalar vs. Türkiye’ye kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır. Ekonomik şartlar mesleğe ve maaşa göre değişkenlik gösterse de, genel olarak yaşam standartlarının oldukça iyi olduğu söylenebilir. Amerika maaşlarının, Avrupa’nın ortalama 2.5 katı üzerinde seyrettiği bilinmektedir. Buna karşın sağlık ve eğitim gibi sosyal güvenceler paraya ekdeksli ve ortalamanın üstündedir.

Amerika’da Eğitim Sistemi Nasıldır?

Amerika'daki eğitim sistemi, öğrencilere zengin seçenekler sunmaktadır. Üniversite tercihi yaparken, Amerikan eğitim sistemi ile ilgili bilgi edinmeniz gerekmektedir. Seçeneklerinizi daraltmanız ve eğitim planınızı geliştirmeniz için sistemi anlamanız yararlı olacaktır.

Amerika’daki Master Programları

Amerika’da bir  master programına kabul almak için GRE sınavına girmeniz gerekmektedir. Bazı üniversiteler, bazı master programları için (hukuk fakülteleri LSAT, işletme fakülteleri GRE veya GMAT ve tıp fakülteleri MCAT gibi) daha farklı sınavları şart koşmaktadır.

Master programları genellikle bir veya iki yıl sürmektedir. En çok tercih edilen programlardan MBA (İşletme Master Programı) yaklaşık iki yıl sürerken, gazetecilik gibi master programları sadece bir yıl sürmektedir.

Genellikle üniversitelerdeki bir tam zamanlı program, 12 ile 15 kredi saatidir ve mezun olmak için belli sayıda kredinin tamamlanmış olması gerekmektedir. 

Master programları genellikle sınıf içi eğitimlerle verilmektedir ve bir master öğrencisinin tüm derslerini tamamladıktan sonra "master tezi" adında uzun bir araştırma raporu hazırlaması veya bir "master projesi" yapması gerekmektedir.

Öğrenci, yeni bir üniversiteye kaydolup, bölümünü bitirmeden başka bir üniversiteye geçiş yapabilmektedir. Genelde ilk girdiği okulunda aldığı çoğu kredi, benzer dersleri tekrar almadan, yeni üniversitesindeki bölümünü bitirmek için de kullanabilmektedir.

Neden Amerika’da Sertifika&Diploma Programları?

Yurtdışında master programına katılmak, kişiye farklı kültürler, farklı diller ve yurtiçinde imkan bulamayacağı deneyimler kazandıracaktır. İş hayatına başlamadan bir önceki basamakta bu kazanımları elde etmiş olmak, kişiyi kariyer yolculuğunda ön plana çıkartacaktır. Amerika bu deneyimlerin yaşanabileceği çeşitli kültürlerin bir arada olduğu bir ülkedir.

Amerika’daki Üniversitelerin Avantajları Nelerdir?

Amerikan üniversiteleri eğitim kalitelerini yüksek tutmakta ve öğrencilere sağladığı katma değer ile dünyada ilk sıralarda bulunmaktadır. Ayrıca Amerikan üniversitelerinin sağladığı araştırma olanaklarının birçok ülkeye göre daha fazla olmasının öğrenci gelişiminde etkisi büyüktür.

Üniversitelerin Ücretleri

Amerika'daki üniversitelerin master eğitim ücretleri bulunduğu bölgeye ve üniversiteye göre farklılaşmakta, ortalama 8000$ – 25.000$ arasında değişkenlik göstermektedir.

 

Detaylı bilgi için telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.