Yoğun İngilizceYoğun İngilizce

İngilizce eğitimi alırken genel İngilizce dersleri alındıktan sonra devam etmek istenirse bir çok kurs tarafından sürdürülen yoğun İngilizce sınıflarına katılabilirsiniz. Yoğun İngilizce eğitiminin başta gramer konuları olmak üzere yazma, okuma, dinleme ve konuşma konularında daha derinlemesine ve daha ayrıntılara inen bir kapsamı bulunmaktadır. Yoğun İngilizce eğitimiyle kavramların daha derinlemesine algılanması sağlanacak ve iki dilde bulunan kavramların ve kelimelerin derinlemesine tecrübe edilmesiyle kişilerin zihinlerinin daha farklı bir şekilde işleyişine olanak sağlanacaktır.

Yoğun İngilizce Eğitiminde Hangi Konular Üzerinde Durulur?

Bir çok kurs ve dil eğitim kurumu yoğun İngilizce eğitimi sunmaktadırlar. Buralarda yoğun İngilizce eğitimi için öncelikli olarak sözel iletişim becerileri, okuma ve yazma becerileri üzerine çok yoğun bir şekilde eğitim alınması sağlanmaktadır.

Dinleme, konuşma ve telaffuz eğitimleri ile yoğun İngilizce eğitimi gören kişilerin İngiliz dili yetenekleri geliştirilmeye çalışılır. Bu eğitimler sayesinde eğitim süresi boyunca kişilerin profesyonel olarak iletişimsel yeterlilikleri geliştirilir. Buna ek olarak akademik ve sosyal amaçlarla İngiliz dilinde kelime eğitimi üzerinde de durulup dili konuşurken hakimiyet için mükemmellik ve netlik sağlanmaya çalışılır. Bu eğitimler süresince uzmanlar tarafından özel olarak dil eğitimi üzerine hazırlanmış kitaplar, internet ve özgün kaynaklarla çalışılır . Yoğun İngiliz dili eğitiminde esas amaç fikirler üzerinden iletişim kurmayı, gerçek hayatta karşılaşılabilecek sorunları çözmeyi ve yurtdışında toplum hayatına katılabilme konularında anlamlı bir ilerleme yakalamaktır. Uzmanlar bu eğitimlerde bunlara paralel bir öğretim tekniğiyle , modellemelerle ve pratikte kullanılabilecek yöntemlerle hem kişisel hem de profesyonel durumları öğrencilere deneyimleterek yol izlerler.

Yoğun İngilizce eğitiminde genellikle aşağıdaki saydığımız yöntemler uygulanır:

-Okuma ve Yazma Becerilerinin Geliştirilmesi

Okuma ve yazma eğitimlerinde kişilerin kelime bilgilerinin gelişimi , kritik okuma becerileri, kritik düşünme becerileri ve retorik yazma becerileri güçlendirilir. Bu güçlendirme çalışmalarında kişilerin seviyesine uygun gramer yapılarıyla   okuma ve yazma eğitimleri ve modellemelerle bir öğretim tekniği kullanılır. Bu eğitimdeki amaç düşüncelerin en iyi şekilde yansıtılabilmesi , fikirler üzerinden iletişim sağlanması gibi konularda gelişme yakalanması hedeflenir. Böylelikle akademik ve profesyonel hayatta hedeflerin yakalanması sağlanır.

-Hikaye ve Şiirler Üzerinden İngilizce Eğitimi

 Bu eğitim ,yoğun İngilizce öğrenenleri zengin bir kültürel içeriğin içine çekmek için oluşturulmuştur. Bu yöntemde anlamları ortaya çıkarma , kelime bilgilerini kullanma ve bu şekilde İngilizce olarak tartışmalar yapılabilmesi hedeflenir. Okuma , konuşma ve dinleme eğitimleriyle kişilerin İngilizce becerileri geliştirilecek ve İngilizce kullanımı gerçek yaşama uygulanmış olacaktır.

-Filmler Üzerinden İngilizce Eğitimi

Bu eğitim tekniğinde deyimler, argo konuşma, espriler ,İngilizce  konuşan kültürlerdeki insanların yaşayışları ile ilişkileri konusunda deneyim kazanır yoğun İngilizce öğrenen kişiler. Gerçek hayatta İngilizce nasıl kullanılmaktadır bunun hakkında kişilerin deneyim kazanması amaçlanmaktadır.

Yoğun İngilizce Öğrenmenin Faydaları

Özellikle İngilizce’nin öğrenilmesi insanın elinde bütün dünyayı keşfetmesini sağlayacak sihirli bir anahtarı tutmaya benzemektedir. Bu anahtarla yaşadığımız yerlerden daha farklı şehirlerde yeni arkadaşlarla tanışabilir, kendi kültüründen farklı bir sosyal yaşantısı olan yabancı insanlarla çalışma olanağı yakalayabilirsiniz. İngilizce tüm dünya çapında en çok konuşulan dil olması nedeniyle  bu saydıklarımızı yapabilme imkanını size sunabilecek yegane dildir. Çünkü bu dil yalnızca anadili İngilizce olanların kullandığı bir dil olmamakla beraber dünyanın 4’te 1’inin konuştuğu bir dildir. İngilizce tüm dünya çapında başka kültürlerle iletişimi sağlayabilme, bu kültürlere  fikirlerinizi açabilme ve sesinizi duyurabilme imkanı sunan bir dildir. İngilizce öğrenilmesini bir maceraya atılma olarak da ifade edebiliriz.

İngiliz diliyle özellikle yoğun olarak İngilizce becerilerini geliştirmenizin ardından yapılabilecek o kadar çok şey bulunuyor ki. İnsan kendi kendisini tüm dünyada anlatabilecek, ifade edebilecek, meşhur filmleri altyazı ve dublaj olmadan izleyip anlayabilecektir. Bunlara ek olarak zeka gelişiminde de çok önemli bir etken yeni bir dilin öğrenilmesidir.

Zeka Gelişimine Yoğun İngilizce Öğrenmenin Etkileri

Zeka kavramanın tanımlanabilmesi zordur ve yeni bir dilin öğrenilmesi beyinde yapılacak her işte insanlara yardım sağlayacak diye bir şey yok. Fakat bilim adamları yoğun olarak bir dil öğrenmenin bir takım bilişsel avantajlar sağlayacağı konusunda mutabıktır.

Yoğun Olarak Farklı Bir Dil Öğrenmek Dikkatin Dağılmasını Önler ve Konsantrasyon Konusunda Yardımcı Olur

Bir deneye göre renkli kartonların üzerine o kartonun renginden farklı bir renk yazılır. Deneklerden kartonların rengini söylemesi istenir ve görülür ki çoğu denek yanlış yapmaktadır. Bu deneye göre beyin okumada renk adını tanımlamaktan daha hızlı davranmaktadır. Konsantrasyonu yüksek olanlar daha dikkatli davrandıklarından doğru cevaplar verir. Araştırma bu görevin , kendi ana dili dışında  olarak farklı bir dili yoğun şekilde öğrenmiş olanların daha hızlı olduğu ve daha fazla doğru cevap verdiklerini ortaya çıkarmıştır.

Farklı İşlerin Aynı Anda Yapılabilmesinde Daha Etkili Olunur

Nörobilimciler bir deney yapmışlar. Bu deneyde iki dili yoğun olarak öğrenmiş olan kişilerle tek dil bilen kişileri bir araba sürüş simülasyonunda takip etmişlerdir. Araba sürülürken bu deneklere bir takım telefonla halledilebilecek görevler vermişlerdir. Sonuçta deneklerden çoğunun sürüşleri kötüleşmiş ancak iki dili yoğun olarak konuşabilme yeteneği olanların daha başarılı olduğu görülmüştür.

Bu deneyde ortaya çıkan şey iki dili yoğun olarak öğrenmiş olanların her zaman aynı anda yapılabilecek çalışmalarda daha başarılı olduğudur. Konuşmalar esnasında kendi anadilini konuşsa da kişiler fark etmeksizin öteki dilden kelimeleri çağırarak hangisini kullanılmalı hangisi alakasız belirledikleri için beyinleri daha çevik oluyor bu da iki görevin aynı anda yapılabilmesi sırasında zorlanmamalarına neden oluyor.

İki Dili Yoğun Olarak Bilenler Daha Akılcı Karar Verme Yeteneğine Sahip

Bir bilim adamı yaptığı araştırmalar sonucunda , yoğun olarak öğrenilmiş bir dil ile iletişimi sağlarken kişilerin harcamakta olduğu enerjinin bu kişileri bilinçsizce daha akılcı kararlar vermelerine zorlamakta olduğunu keşfetmiştir. Bu kişiler içgüdüyü takip etmektense daha akılcı kararlar verebilme yeteneğine sahip.

Bu bilim adamının deneyinde deneklere 20 dolar veriliyor ve bunlara ilgilerini çekebilecek bir teklif sunuluyor. Deneklerin tüm parayı kendilerine saklama şansları bulunuyor veya yazı tura atarak atışlar sonrasında 2 dolar kazanabilecek  duruma gelebiliyorlar. Bu çok ilginç bir teklifti. Öğrencilerin son ana kadar teklifi değerlendirmeleri söz konusu olursa parayı kazanmak kesin olacaktı. Fakat sadece kendi dilinde bu teklif sunulunca   riske girmekten korkarak bunu değerlendirmemeyi seçiyorlar. Ancak benzer deneyi yoğun olarak hakim oldukları ikinci dilleriyle teklif edince iddianın kabullenilmesi oranı artıyor. Bunun nedeni ikinci dilde bu akılcı hal kişiler için daha belirgin hale geliyor.

 Yoğun Olarak İkinci Bir Dil Konuşabilme Yeteneği Bunamanın da Önüne Geçiyor Olabilir

 Maalesef ki ikinci bir dili yoğun olarak konuşabilme Alzheimer veya bunamayı önlememektedir. Fakat ikinci bir dili yoğun olarak konuşabilmenin insan beynini daha uzun bir zaman sağlıklı tuttuğu araştırmalarla ispatlanmıştır. Alzheimer’in tek dil bilenlerde ikinci bir dili yoğun olarak konuşanlara oranla 5 yıl kadar erken ortaya çıktığı görülmüştür.

Hele hele İngilizce gibi bir bilim dilini  ;diğer dillere oranla daha analitik düşünmeyi sağlayabilen bir dili ikinci bir dil olarak yoğun bir eğitimle öğrenmek kişilere ,daha burada sayamadığımız birçok faydalar sağlayacaktır .

Geri dön

Detaylı bilgi için telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.